Hamvasztás menete

Hamvasztás menete

Hamvasztás menete

Hamvasztás, hamvasztóüzemi tevékenység

Napjainkban egyre elterjedtebb a hamvasztásos temetés. Elsősorban anyagi vonzata miatt és mert egyre elfogadottabbá válik. Sok családban felmerül, hogy hozzátartozóját megfelelő kegyeleti körülmények között hamvasztják-e el. Szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy a krematóriumokat üzemeltető kollégák mindenben próbálnak a legkegyeletteljesebben eljárni. A következőkben részletekben menően ismertetjük, hogy mi történik egy hamvasztás esetén.

Amennyiben cégünktől szeretnénk ajánlatot kérni hamvasztásos temetés elvégzésére kérem hívják a 06 46 431 014 vagy a 06 70 9 475 490-es telefonszámot!

Az elhunyt átszállítása és hamvasztása

A folyamat elindításához szükséges hamvasztási rendelkezés a hamvasztóüzemi adminisztrátor feladata, a sürgős hamvasztások, a szállítások, valamint a beszállítók által kért határidők alapján. Ezen szempontok figyelembevételével hamvasztási sorrend készül, melytől a hamvasztómester nem térhet el.

Az elhunyt azonosítása a hamvasztómester feladata, melyet minden esetben különös gonddal és nagy körültekintéssel kell elvégezni. Az elhunytnak a bekezelőkocsira történő átszállítása előtt – a hamvasztási rendelkezésnek megfelelően – az elhunytat a hűtőhelyről ki kell venni, és ellenőrizni kell a halottvizsgálati bizonyítványon és a lábcédulán szereplő adatokat, valamint a feltűntetett sorszámokat. Ezen adatok egyezősége esetén lehet csak az elhunytat a bekezelőkocsira helyezni. (Eltérés esetén a vezetőt azonnal értesíteni kell, s a koporsót és a halottvizsgálati bizonyítványt “NEM HAMVASZTHATÓ” jelöléssel kell ellátni.

A kemence-megfelelőség vizsgálatát a hamvasztás megkezdése előtt minden esetben el kell végezni. Egyrészről ellenőrizni kell, hogy nincs-e a kemence padozatán az előző hamvasztásból maradvány. Abban az esetben, ha az előző hamvasztásból még el nem hamvadt részek vannak, azokat minden esetben a következő bekezelés előtt a kokillába kell behúzni, így ezen részek hamvadása ott fejeződik be. Másrészt ellenőrizni kell, hogy a kemence hamvasztásra megfelelő állapotú, azaz hőmérséklete meghaladja a 700° C-t, de kevesebb, mint 800° C, 12 órája már üzemelő kemence esetén pedig kevesebb mint 750° C. Ha minden rendben van, a hamvasztás megkezdhető.

Az elhunyt bekezelését és hamvasztását megelőzően a kemencén található műszeres automatikán be kell ütni az elhunyt hamvasztási sorszámát, és meg kell adni az elhunyt tömegének megfelelő hamvasztási kódszámot. A hamvasztás ideje függ ezen túlmenően az elhunyt állapotától (boncolt, exhumált), a koporsó fajtájától és az elhunyt öltözetétől is. Ha az automatika a beírt adatokat elfogadja, a bekezelés megkezdhető. Tűz- és balesetvédelmi okok miatt a bekezelésnél két hamvasztómesternek kell jelen lennie. A hamvasztás megkezdésének pontos idejét a halottvizsgálati bizonyítványra fel kell vezetni.

Az ajtó bezárása után a hamvasztás automatikusan megkezdődik. Az adagidő elején csak az éghető anyagok égéséhez szükséges levegőt juttatja a rendszer a munkatérbe. A szekunder és a primerlevegő, valamint a kemence munkatér nyomásának (huzat) szabályozása – a számítógép és a mikroprocesszor által vezérelve – automatikus. Az elhunyt elhamvadása után a munkatér-hőmérséklet általában eléri az 1000° C-t. (A következő elhunyt bekezelése után a munkatér hőmérséklete legfeljebb 700° C-ra hűl vissza.) A hamvasztás technológiai folyamata automatikusan, beavatkozás nélkül megy végbe. A hamvasztás akkor megfelelő, ha valamennyi szerves anyag elégett, és csak az izzó csontváz maradt vissza a kemence padozatán. A hamvasztás ideje alatt egy hamvasztómester köteles mindvégig a kemence műszeres automatikája előtt tartózkodni, a hamvasztás folyamatát figyelemmel kísérni, az esetlegesen fellépő üzemzavart kiküszöbölni.

A hamvasztási üzemi napló rovatainak megfelelően jegyezni kell – a hamvasztási rendelkezés sorrendjében – a hamvasztási sorszámot, az ehhez tartozó elhunyt nevét, a hamvasztás kezdetének és végének másodperc pontosságú idejét, és az urnabetét fajtáját. A napló vezetésére a hamvasztómester köteles. Ugyancsak itt kell rögzíteni azt is, ha bárminemű rendellenesség lépett fel.

A hamvasztás befejezése után a hamvak kikezelése történik. Ez a kemence padozatáról az erre a célra rendszeresített kikezelő lapáttal történik úgy, hogy első lépésként a hamvasztási sorszámot tartalmazó kerámialapot kell kiemelni, és azt a kokilla alá a földre helyezni. Ezt követően a hamvakat kell a kokillába húzni hűtés céljából; ezt a műszeres automatika megfelelő programjának indításával kezdjük meg.

A hamvak kikezelésénél különös figyelmet kell fordítani a kemence padozata és falazata állagának megőrzésére. Ennek érdekében ügyelni kell arra, hogy a kikezelő lapát a falazattal ne, a padozattal pedig csak a legminimálisabb mértékben érintkezzen. Fontos szempont azonban, hogy a padozatot a hamvaktól teljesen meg kell tisztítani, azon hamvak nem maradhatnak, addig ugyanis a következő hamvasztás nem indítható.

A hamvak megfelelő hűtésének befejezése után a hamvakat tartalmazó kokillát a hamuőrlőbe kell behelyezni őrlés céljából. A hamuőrlőt elindítani csak ajtajának zárt állapota mellett lehetséges. Az őrlés befejezésekor az őrlő ajtaját csak kikapcsolt állapotban, a forgó részek teljes megállását követően szabad kinyitni. A hamvakat teljesen meg kell őrölni, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hamuőrlőt addig kell működtetni, míg a teljes hamumennyiség át nem rostálódik.

Az urna előkészítése a hamvasztómester feladata. A halottvizsgálati bizonyítványon feltüntetett jelzés alapján kiválasztja a megrendelt urnát (kerek, szögletes vagy zacskó), és ellenőrzi annak ürességét. Ezután az urnába maradandó módon be kell ütni, vagy az urnafedő belső oldalára címkét kell elhelyezni, mely tartalmazza: az üzem székhelye szerinti település nevét, az elhalt nevét (leánykori nevét), a nyilvántartás sorszámát és az elhamvasztás időpontját (Vhr. 57.§ (2) bek.).

A hamvak urnába helyezése előtt el kell benne helyezni az elhunyt lábcéduláját; a hamvakat ezt követően lehet az urnába tölteni. A művelet befejezésekor a hamvakra rá kell tenni a hamvasztási sorszámot tartalmazó kerámialapot, s ezután lehet az urnát lezárni.

 

Phone: +36709475490
Fax:

3529 Miskolc, Csabai kapu 16.